قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان در اختیار چین

ابرکامپیوتر جدیدی از کشور چین ساخته شده، از بین ۵۰۰ ابرکامپیوتر قدرتمند جهان رتبه اول را به دست آورده‌ است،‌ این ابرکامپیوتر که سان‌وی‌تایهولایت نام دارد، قدرت پردازشی حدود ۹۳ متافلاپس دارد.

براساس گزارش BBC، این ابرکامپیوتر با قدرتی که دارد می‌تواند ۹۳ هزار تریلیارد محاسبه در ثانیه را انجام دهد. این دستگاه دو برابر سریعتر و سه برابر کارامد‌تر از ابرکامپیوتر تیانهه۲ است که پیش از این رتبه اول قدرتمند‌ترین ابرکامپیوتر جهان را در لیست ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر جهان در اختیار داشت. اصلی‌ترین کاربرد این سیستم قدرتمند تولید پیشرفته، پیش‌بینی آب و هوا و تجزیه و تحلیل داده‌های کلان است.

سان‌وی‌تایهولایت از ۱۰٫۵ میلیون پردازشگر تولید داخل برخوردار است و به ۴۰۹۶۰ نود مجهز استو سیستم عامل آن نیز مبتنی بر لینوکس است. چین برای اولین‌بار از زمانی که فعالیت در این حوزه را آغاز کرده‌ است موفق شده تا از نظر تعداد ابرکامپیوترهای موجود در لیست ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر جهان بر آمریکا غلبه کند زیرا در حال حاضر چین ۱۶۷ ابرکامپیوتر و آمریکا ۱۶۵ ابرکامپیوتر در این لیست دارند.

این در حالی است که ۱۰ سال پیش تعداد سیستم‌های چینی در این لیست به سختی به ۲۸ می‌رسید در حالی که هیچ‌ یک از آنها در میان ۳۰ دستگاه برتر لیست نیز قرار نداشتند و این نشان از سرعت بالای چین در پیشرفت در صنعت تولید ابرکامپیوترها دارد. آمریکا در میان ۱۰ ابررایانه برتر لیست چهار جایگاه دارد درحالی که سهم ابرکامپیوترهای چینی در میان ۱۰ جایگاه برتر دو جایگاه است. جایگاه‌های دیگر نیز به ابرکامپیوترهایی از ژاپن، سوئیس، آلمان و عربستان اختصاص دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.