ست‌های حرکتی جدید در اندروید Q

 

امروزه اندازه نمایشگر تلفن‌های هوشمند روند افزایشی داشته و روز‌به‌روز بزرگتر می‌شوند. همین ویژگی مثبت (شاید هم منفی) باعث شده تا کاربران این گوشی‌ها قادر به استفاده از گوشی با یک دست نباشند. هرچند برخی از توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و سازندگان هندست‌های هوشمند، راه‌حل‌هایی برای حل این معضل ارایه کرده‌اند، اما این راه‌حل‌ها مختص آن اپلیکیشن یا یک گوشی از یک برند خاص مانند سامسونگ است. اما شرکت‌هایی مثل اپل و هواوی نیز دچار این مشکل هستند. برای مثال دسترسی به دکمه بازگشت در گوشی‌های بزرگ و جدید هواوی، بسیار مشکل است و در صورتی که کاربر بخواهد این دکمه را با یک دست لمس کند، باید انگشت یا خود دست را با زحمت فراوان به این گزینه برساند.

البته سامسونگ را نمی‌توان از این مشکل تبرئه کرد، زیرا ژست‌های حرکتی که در گوشی‌های Edge این شرکت در گوشه نمایشگر قرار دارند نیز مشکلات فراوانی را برای کارکردن با یک دست پیش می‌آورد. یکی دیگر از مشکلات صفحه‌نمایش‌های بزرگ در هنگام کار با یک دست، کشیدن اپ‌ها به صفحه هوم گوشی است. چنین مشکلاتی در گوشی‌های سری نوت سامسونگ به چشم می‌آیند. موضوع کارکردن با گوشی توسط یک دست، مشکلات زیادی را به همراه داشته و حتی در برخی از موارد باعث افتادن گوشی برروی زمین و آسیب‌دیدن آن می‌شود.

رابط کاربری جدید سامسونگ با نام One UI اغلب این مشکلات را تا حدودی برای کاربران گوشی‌های گلکسی اس 10 و نوت 9 حل کرده است. پلاگین One Hand Operation + در این رابط کاربری ژست‌های حرکتی این دو گوشی را برای کسانی که می‌خواهند توسط یک دست، با تلفن خود کار کنند، بسیار بهینه و راحت‌تر کرده است. لازم به ذکر است که این پلاگین در گوگل‌پلی نیز قرار دارد اما کاربران سایر گوشی‌های اندرویدی نمی‌توانند از این برنامه استفاده کنند. برای مثال این برنامه، بازگشت شما از یک برنامه به محیط اصلی را راحت می‌کند و با اضافه‌کردن یک ژست حرکتی می‌توانید به راحتی و با یک دست از دکمه بازگشت استفاده کنید.

اما تمامی این مشکلات و معضلات باعث شدند تا گوگل نیز راه‌حلی برای این مشکل ارایه کند. به تازگی ویدیویی در یوتیوب مشاهده شده که نشان می‌دهد نسخه جدید سیستم‌عامل اندروید (اندروید Q) نیز ژست‌های حرکتی جدیدی را برای کاربران خود در‌‌نظر گرفته است. در این قابلیت، کاربران گوشی‌های اندرویدی همانند کاربران iOS می‌توانند با کشیدن انگشت خود در کناره‌های نمایشگر، از محیط یک برنامه خارج شده و یا به منوی قبلی بازگردند. این ویژگی جدید و بسیار کاربردی در دومین بتای اندروید Q مشاهده شده و نوید این موضوع را می‌دهد که کاربران این سیستم‌عامل نیز شاهد ژست‌های حرکتی جذاب و بهینه‌شده در نسخه جدید اندروید باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.